My profile

Rules for qualifying for the Final of our Autumn SJI League.

Although the Horse final on Sunday November 13th will be open to all, to qualify for League prizes competitors must have the following criteria:

4 appearances plus the final at the same height band.

Full registered members of SJI.

Temporary ticket or training competitors are not eligible for prizes at the final.

3 points for a Double Clear, 2 points for First Round Clear, 1 point for attendance.

Any competitor with the same points after the 6th of November will be decided by amount of weeks in attendance, should this still result in the same points, the highest placed competitor at the final, November 13th will decide the final placings.

There will be prizes awarded on the final day of the SJI Autumn League for on the day results.

  25-Sep 02-Oct 09-Oct 16-Oct 23-Oct 30-Oct 06-Nov 13-Nov   Qualified
Horse 80cm
Amy O’Connor A Heart of Gold 1 2 2 2 2 9 1st
Audrey O Mahony. Ballyknock Rambling Rose 1 3 3 1 8 2nd
Paulina Rudzinska Urrachree Darling 1 3 1 5
Holly Ann Desmond Killea rich cream 3 3
Saoirse Keohane Mealagh Moonshadow 3 3
Sarah O’Connell My tinnecarrig Chester 3 3
Aoife Dennehy Highway Girl 3 3
Ciara Dennehy Clueless fox 2 2
Horse 90cm
Sarah O’Connell My tinnecarrig Chester 3 2 3 3 3 3 17 1st
Katie Severn BEAUTY SPOT (AES) 3 3 1 3 3 3 16 2nd
Katie Frazer Keylogues Clover Lady 3 3 3 1 10 3rd
Lily Waugh Funky Flamenco 3 3 1 7
James O Reilly Zenas Comet 3 2 5
Saoirse Keohane Mealagh Moonshadow 3 1 4
Seamus Hennessy Ballynoe Romacruise 3 3
Lauryn Power I’m Yer Man 3 3
Jemma O’Sullivan Currabower Lady 3 3
Sinead Vallely TINKAS LAD 2 2
Amy O’Connor A Heart of Gold 2 2
Christine Morrissey Beechcrest King 2 2
Audrey O’Mahony Ballyknock Rambling Rose 2 2
Lucy McCarthy Coolcorron Cool as a Breeze (IHR) 1 1
Eimear White Coolewest Nero 1 1
Emma Neville Cruise Cavalier Clover 1 1
Ciara Lennon Drumshanbo Chancer 1 1
Claire Hyland Holly Cobra 1 1
Ciara O’Keeffe Sash Flight 1 1
Marie O’Connor RASPUTIN G (ISH) 1 1
Paulina Rudzinska Urrachree Darling 1 1
Barbara Curran Two Tone Teddy 1 1
  25-Sep 02-Oct 09-Oct 16-Oct 23-Oct 30-Oct 06-Nov 13-Nov   Qualified
Horse 1metre
Eimear White Coolewest Nero 3 3 3 3 12 1st=
Lillie Brind Good Boy Seamus 3 3 3 3 12 1st=
Kira O’Leary WSF QUALITY 3 3 1 3 10 3rd=
Lily Waugh Sibon Pass 1 3 3 3 10 3rd=
Lily Waugh Funky Flamenco 1 3 2 2 8 5th
Nicola O’Sullivan Rossabelle Fortunas 3 3 6
Jennifer Holland Ballingowan Melody 3 3 6
Lucy McCarthy Coolcorron Magic Man 3 3 6
James O’Reilly An Buachaill óir 3 3
Michael Healy Balou Clover 3 3
Eimear White Coolewest Sammy 3 3
Claire Hyland Holly Cobra 3 3
Kyle Kelly Kellys Sarah 3 3
Ciara O Sullivan Loughnatousa Isadora 3 3
James O’Reilly Mealagh Moonshadow 3 3
Ciara O’Keeffe Sash Flight 3 3
Aoife Lenihan Welcome Bounce 3 3
Seamus Hennessy Ballynoe Romacruise 3 3
David Splaine Greenhall Coolcorran 3 3
David Splaine Marmela V 3 3
Sarah Rohan Danny Cruise 3 3
Lauryn Power I’m Yer Man 1 2 3
Sophie McCarthy Birchill Camora 2 2
Christine Morrissey Beechcrest King 2 2
Marie Fenton Melodious Mischief 2 2
Marie O’Connor RASPUTIN G (ISH) 1 1
Siobhan Young KEC TABITHA 1 1
Amateurs
Donal Mac Auley Baltracey Silver Shadow (IHR) 3 3 3 3 12 1st
William Fitzgerald Kilcolmans Secret 3 3 3 9
Sarah Kelsey Coolatooder Skye 2 1 2 5
Emma Neville Cruise Cavalier Clover 3 2 5
Eimear O’Brien Bang Tidy 3 1 4
Horse 1.10m
Annmarie Hynes Busy Lizzie 3 3 3 3 3 3 18 1st
Katie Frazer Keylogues Gold 3 3 3 3 3 15 2nd=
Alex Butler Ringfort Rubys Cruise 3 3 3 3 3 15 2nd=
Lillie Brind Good Boy Seamus 1 2 1 2 3 3 12 3rd
Emma Higgins Bawnea Coevers Sibon W 3 2 3 1 9 4th
Sophie McCarthy Birchill Camora 2 3 2 1 8 5th
Eimear White Coolewest Sammy 3 3 3 9
Ben Cheasty Killycloghan knight time 3 3 6
Sarah Rohan Galwaybay Salah 3 3 6
Daniel Desmond Creevagh Fermiro 3 1 4
Sarah Rohan Danny Cruise 3 1 4
Paul Kingston Victoria K 3 1 4
Niall Browne PHS Cruise Anderson 3 1 4
Michael Healy Balou Clover 3 3
Jonathan Cleary Fuerty Jaguar Cruise 3 3
Jessey-Joy Siebert KEC Maximum Celebrity 3 3
Jonathan Cleary Knightsbridge TSH 3 3
Ciara O Sullivan Loughnatousa Isadora 3 3
Alice Copithorne Miss Izzy Show Bizzy 3 3
Donal Mac Auley Baltracey Silver Shadow 1 1 1 3
David Splaine Marmela V 3 3
Jemma O’Sullivan Timeless Dreamer 2 1 3
Paul Kingston Sevens K 3 3
Niamh Barry Dancing at Lughnasa 1 2 3
Lily Waugh Sibon Pass 1 1
Eabha Cassidy Aughaslane Leitrim Lad 1 1
Lauryn Power Brookpark Vito 1 1
Jane Cassidy Consul Lux 1 1
  25-Sep 02-Oct 09-Oct 16-Oct 23-Oct 30-Oct 06-Nov 13-Nov   Qualified
Horse 1.20m
Annmarie Hynes Busy Lizzie 3 3 3 1 1 1 3 15 1st
Jessey-Joy Siebert KEC Maximum Celebrity 2 2 3 1 1 1 10 2nd
Ben Cheasty Gembro 3 3 1 7
Emma Higgins Bawnea Coevers Sibon W 3 3 1 7
Sarah Rohan Galwaybay Salah 3 3
Laura kelly FOJITO (KWPN) 3 3
Sarah Dinan DRS Analemma 3 3
Jane Cassidy Miss Vino 3 3
Alice Copithorne Fort Arthur Little Dolly (ISH) 1 1
Jane Cassidy Consul Lux 1 1
Jemma O Sullivan Timeless Dreamer 1 1
Daniel Desmond Creevagh Fermiro 1 1
Horse 1.30m
Ben Cheasty Gembro 3 2 2 7